Vjersha per Femije

Asdreni – Dua

Mbi bar dua te prehem, te kendoj, te defrehem, te shoh rreth bagetine, kur hane dhe pine; te shoh fushat e blerta, bimet kur i fryn era, njerezit kur punojne dhe çupat kur kendojne! Ah, dua dhe...
fb1tw1go1

Naim Frasheri – Te vegjelit

Lerini gjithe te vijne te vegjelit prane meje. Ah! mos i beni te qajne, kurre te mos mallengjehen, syte ulur te mos i mbajne dhe te meken e te ndehen, po te qeshin, te nxitojne, te bredhin...
fb1tw1go1

Mark Krasniqi – Bukuroshja e fushes

Krahet e flutures - pikture e vertete! Kusht e pikturoi fluturen krahelehte? Plot pika t’verdha, t’bardha, te kuqe, si lule kopshti, lule burbuqe. Prej lules n’lule sillet verdalle bukuroshja e fushes - pikture e gjalle. Une n’bllokun...
fb1tw1go1

Mark Krasniqi – Pranvera ne katund

Ka lulezuar thana, me bar u mbush fusha, n’shpelle nga gjumi i dimrit eshte zgjuar harusha. Bahçet e katundit duken si tufe t’medha, asnje peme e tyre dege t’thata me s’ka. Dhe pa lindur dielli jehon kenga...
fb1tw1go1

Mark Krasniqi – Lejleku

Permbi pullaz, permbi pojate, shihni lejlekun me qafe te gjate. N’midis livadhit, n’koder, ne leme, krenar lejleku qendron ne nje kembe. E n’jaz t’katundit permbi mulli, perdite lejleku del n’gjueti. Me sqep te mprehte, ze peshq e...
fb1tw1go1

Jorgo Telo – Miqte e shtepise

Sa here na vijne disa miq, tek une e hedhin veshtrimin. Me japin rrush edhe fiq, pastaj nga pyetjet nisin: Pyesin, me radhe, pa radhe; Kujt t’i pergjigjem me pare?! “Pa na thuaj, o shpirt, ke ke...
fb1tw1go1

Jorgo Telo – Buqeteza me lule

Paqesisht me pret natyra, Si te jem e mira bletez. Zgjedh nga lulet me te mira Dhe me to pleks nje buqetez. Plot gezim vrapoj te nena E buqetezen ia jap. I shpreh fjalet me te embela....
fb1tw1go1

Jorgo Telo – Duart e mia

Sa isha i vogel, siç thote teta Selvia, i merrja per loder te dy doçkat e mia. Kur doja qumesht te pija, ne goje i fusja te dyja. Qysh bebe nisen qortimet Nga babi e gjyshja ime…...
fb1tw1go1