Depilimi ne kushtet e shtepise

Edhe ne kushtet e shtepise mund ta trajtoni veten tamam sikur te ishit ne nje sallon bukurie, ndaj evitojeni ate kete muaj, duke vendosur edhe disa para menjane per me teper.

Me poshte do te keni mundesine te lexoni

disa prej keshillave te dhena nga estetistja Anna Stankiewicz.

Disa prej pyetjeve qe vajzat

bejne me shpesh gjate veres…

Si mund ta trajtoj lekuren poshte qafes gjete periudhes se veres, ne menyre te tille qe ajo te mos jete shume e ashper?

Ka disa gjera qe mund te beni per ta permiresuar lekuren tuaj poshte qafes. Si fillim perdorni nje skrap cilesor i cili do te largoje qelizat e vdekura nga trupi juaj gjate berjes se dushit.

Pas kesaj lyejini trupin tuaj me krem hidratues. Kur behet fjale per siperfaqe shume te ashpra siç mund te jene thembrat, atehere ju keshillojme qe ti ferkoni ato gjate berjes se dushit , atehere kur lekura e trupit eshte e bute.

Mos evitoni qe te konsultoheni edhe me mjekun tuaj personal.

Cila do te ishte menyra me e mire per te bere tualet gjate muajve te nxehte te veres?

Rimel kunder ujit, buzekuqe qe qendrojne pothuajse 24 ore, jane disa prej hapave kryesore per tu ndjekur gjate diteve te nxehta te veres por gjithmone duke bere t e pamunduren per te evituar ne maksimum kremerat me yndyrna te teperta.

Kam nje lekure te zbehte, si mund te arrij ti jap asaj shkelqimin e duhur?
Lajmi i mire eshte se ju nuk keni nevoje qe te vendosni shume krem puder ne fytyren tuaj. Gjeja me e rendesishme eshte qe te perdorni produkte te cilat te vene ne dukje mollezat e faqeve tuaja, majen e hundes dhe pjesen e poshtme te mjekres.

Sepse nese arrini qe ti nxirrni ne pah te gjitha keto tipare, atehere bardhesia e fytyres suaj nuk do te bjere aq shume ne sy.

Gjare stines se nxhete te vitit floket e mi behen shume te thate. Cila eshte menyra me e mire per tu kujdesur ?

Kjo eshte nje gje mese e vertete dhe ndodh sidomos tek personat qe kane floke te gjate duhet te bejne nje kujdes akoma edhe me te madh. Maskat e flokeve duhet te jene shume te pranishme sepse ato jane nje ushqyes mjaft i mire gjate diteve me diell te forte.

Evitoni ne maksimum tharesen e flokeve dhe kur te shkoni ne plazh, vendosini pak krem nga i i trupit tek floket ne nemyre te tille qe te jene me te bute dhe te mos thahen plotesisht.

Jeni gati?

Atehere ndiqni keto keshilla dhe do te keni rezultate mjaft te kenaqshme!

1)Nese eshte hera e pare qe deplioheni ne shtepi keshillohet qe te filloni me pjesen e kembeve sepse mund te shikoni me mire te gjithe siperfaqen dhe mbi te gjitha lekura e kembeve eshte me forte se ajo e çdo pjese tjeter te trupit.

2)Keshillohet qe te veprohet ne ane te kunder te qimeve ne menyre te tille qe te mos ndjeni shume dhimbje.

3)Rreth nje ore e gjysme perpara vendosni krem ne zonen qe do te depiloni. Nje gje e tille ndikon ne ftohjen e lekures dhe jua ben me te lehte proçesin e depilimit.

4)Keshillohet te mos e lagni siperfaqen perpara deplimit.

5)Lyejeni lekuren me puder. Gje kjo e cila do te beje te mundur qe letra me dyll te ngjitet me mire ne lekuren tuaj te padepiluar.

6)Mundohuni qe te gjitha qimet ti hiqni ne nje drejtimim .

7)Pas depilimit lajeni kekuren e depiliuar me shume kujdes duke hequr çdo pjese te mbetur nga dylli.

8)Asnjehere mos e vendosni letren me dyll me shume se tre here mbi te njeten siperfaqe sepse do ta irritoni shume lekuren tuaj.

Burimi: Revista Shqip