Domate meksikane

Perberesit:
4 Kokrra domate
2 Kokrra veze te ziera
1 Avokado
2 Kokrra qepe te njoma
1 Thelpinj hudher
Lengu i nje kokrre limoni
1 Spec gjeges
1 Luge gjelle vaj ulliri
Gjethe sallate

Pergatitja:
I ndajme pergjysem domatet dhe u heqim farerat nga tuli duke i vendosur permbys mbi nje derrase kuzhine, ne menyre qe te largohet lengu.Nderkaq, ne nje tas perziejme frutat, avokadot e qeruara dhe te copetuara, vezet e ziera te prera ne thela, tulin e domateve qe keni lene menjane dhe te gjithe perberesit e tjere. I rregullojme me kripe dhe e shtypim kete perzierje lehte me ndihmen e nje piruni. Mbushini domatet dhe lerini ne frigorifer per 30 minuta. Sherbejini ne nje tabaka me garniture dhe sallate jeshile.

Burimi: Balkanweb