Qofte me patate

Duhen:
1 Kg Patate
1 Koker Hurdher
1 Tufe Nenexhik
1 Gote djathe te grire kackavall
3 Kokra veze
Kripe dhe piper te zi sipas deshires

Pergatitja:
Ziejme patatet i lejme te ftohen dhe i qerojme. Pastaj i shtypim me dore deri sa te formohet nje brume tek brumi shtojme vezet hurdherat e shtypura nenexhikun e grire holle djathin e grire piperin e kripen,dhe i perziejme te gjitha ne kete kohe brumi eshte i gatshem. Pasi i bejme topa topa i japim formen e qofteve te zakonshme. Para se ti skuqim i lyejme me pak miell nga te dyja anet dhe i skuqim ne vaj te nxehte. Ju befte mire….